Budowa pawlacza

  • Budowa pawlacza - rysunek
    Budowa pawlacza - rysunek

Prosty i pojemny pawlacz można wykonać zamykając dwiema prostopadłymi płaszczyznami przestrzeń między ścianami przedpokoju i sufitem nad drzwiami wejściowymi. Konstrukcja składa się z płyty spodniej, swobodnie opartej na trzech kątownikach, oraz ramy z zamocowanymi do niej skrzydłami drzwi pawlacza. Połączenia narożnikowe kątowe ramy wymagają nacięcia i odsądzenia czopów złączy zakładkowych prostych. Wykonuje się je w ostruganych i przyciętych listwach.

Przed montażem pawlacza, w każdym z przyciętych odcinków kątownika, wierci się dwa lub trzy otwory na wkręty, a w ścia­nach przedpokoju wykuwa lub wierci odpowiednim wiertłem otwory na kołki rozprężne. Dodatkowe cztery otwory wykuwa się na kołki służące do zamocowania ramy. Wykaz części pawlacza podano w tabeli poniżej.

 

Nr elementu Nazwa elementu Materiał Wymiary elementu w mm Liczba sztuk
1 Płyta spodnia płyta stolar­ska 950...1300x800x18 1
2 Ramiak poziomy drewno 950...1300x40x25 2
3 Ramiak pionowy drewno 450x40x25 2
4 Skrzydło drzwi sklejka, pły­ta stolarska, 435...610x368x18 2
5 Listwa przymykowa  sklejka, płyta pilśniowa twarda  368x25x4 1
6 Podpora płyty kątownik stalowy 760x25x25x3 2
    kątownik stalowy 950...1300x25x25x3 1



 

Montaż pawlacza. Do kołków rozprężnych mocuje się wkrętami do drewna długości 40 mm trzy odcinki kątownika, pomalowane uprzednio emalią na wybrany kolor. Na ramionach kątownika umieszcza się płytę spodnią — przyciętą, oszlifowaną i pomalowaną dwukrotnie lakierem bezbarwnym lub emalią wybranego koloru, mocno dosuwając ją do ściany frontowej przedpokoju, wzdłuż której umocowany jest trzeci odcinek kątownika.

W dolnym ramiaku poziomym wycina się na całej długości od wewnętrznej strony wręg 18x12,5 mm, którym ramiak będzie oparty na płycie spodniej, po czym łączy ze sobą elementy ramy. W tym celu na dopasowane powierzchnie czterech złącz zakładkowych prostych nanosi się klej glutynowy (kostny lub skórny) a następnie, przez podkładki drewniane, dociska złącza ściskami stolarskimi. Ramę szlifuje się i maluje dwukrotnie lakierem bezbarwnym lub emalią wybranego koloru. Wysokość ramy musi być równa odległości podstawy kątownika od sufitu. Prawidłowo ustawioną, względem płyty spodniej i ścian przedpokoju,  ramę mocuje się do kołków rozprężnych wkrętami do drewna długości 70...80 mm. Najpierw wkręca się je w ramiaki pionowe, a następnie w kołki. Kolejną czynnością jest przycięcie, oszlifowanie i pomalowanie pełnych skrzydeł drzwi. Do lewego skrzydła, od strony wewnętrznej należy, przykręcić listwę przymykową oraz, u dołu, zasuwkę, a do skrzydła prawego — zamek magnetyczny. Wsporniki (zasuwki i zamka) mocuje się do ramy pawlacza. Skrzydła drzwi łączy się z ramą zawiasami taśmowymi. Po zewnętrznej stronie skrzydeł drzwi umieszcza się uchwyty. Montaż kończy się wbiciem kilku (czterech, pięciu) gwoździ w dolny ramiak, tak aby trwale złączyły one ramę z płytą spodnią. Przed wbiciem do końca gwoździom tym obcina się główki, aby nie były widoczne z zewnątrz. Ewentualne niedokładności montażu między ramą i ściankami przykrywa się listwami maskującymi, a między ramą i sufitem ćwierćwałkiem.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na stronie Adaś Meble. Informujemy tutaj jak zadbać o meble z drewna oraz oklejane drewnem. Będziemy zajmować się szeroko pojętą tematyką mebli drewnianych i mebli dla dzieci, a także np. mebli biurowych czy mebli ogrodowych wykonanych z drewna. Oprócz konserwacji mebli zajmiemy się także tematyką budowy mebli, bezpieczeństwem podczas prac w domowym warsztacie i innymi okołowarsztatowymi sprawami. Możesz także samodzielnie redagować tę stronę, jeśli masz ochotę coś dodać, zgłoś to przez formularz kontaktowy, jeśli informacje będą ciekawe, to na pewno zostaną opublikowane na tej stronie! Zapraszamy do współredagowania portalu Adaś Meble razem z nami!