Jak zrobić obudowę wanny?

  • Obudowa wanny - rysunek
    Obudowa wanny - rysunek

Zagospodarowanie przestrzeni wokół wanny wpływa w znaczny sposób na wygląd łazienki. Korzystnym rozwiązaniem jest obudowa zakrywająca jeden lub dwa boki wanny. Powinna ona być tak wykonana, aby umożliwiała wykorzystanie przestrzeni magazynowej wokół i pod wanną, gdzie na ogół przechowuje się środki do czyszczenia urządzeń sanitarnych, do czyszczenia podłóg oraz środki do prania. Przedstawiona obudowa zapewnia łatwy dostęp do całej przestrzeni za obudową dzięki zastosowaniu uchylnej płyty dolnej. Podstawą takiej konstrukcji jest rama z graniaków i listew. Do niej mocuje się dzieloną na dwie części płytę pilśniową twardą laminowaną, gładką lub z wzorem płytek ceramicznych. Podane wymiary są dostosowane do wanny średniej wielkości 1400x700x600 mm. Przy wannie mniejszej lub większej należy je odpowiednio skorygować.

W ostruganych i przyciętych ramiakach pionowych należy najpierw odwręgować górne powierzchnie czołowe, tak aby, pomimo wywiniętej krawędzi wanny, mogły one równo przylegać do ściany. Podobnie należy przygotować odpowiednie powierzchnie boczne tych ramiaków na odcinkach, którymi będą się stykać z cokolikiem. Następnie nacina się i odsądzą w ramiakach pionowych i poziomych czopy i gniazda złączy zakładkowych prostych połączeń kątowych. Przed montażem, w przeciwległych ścianach łazienki, do których wanna przylega krótszymi bokami, wykuwa się lub wierci odpowiednim wiertłem po dwa otwory na kołki rozprężne. Wykaz części obudowy wanny podano w tabeli poniżej.

Nr elementu Nazwa elementu Materiał Wyiary elementu
w mm
Liczba sztuk
1 Ramiak pionowy drewno  590x40x40  2
2  Ramiak poziomy drewno 1420x40x20  2
3 Płyta górna płyta pilśniowa
twarda laminowana
 1410x390x5   1
4 Płyta dolna płyta pilśniowa
twarda laminowana
 1410x195x5   1



Montaż obudowy. Najpierw mocuje się do ścian przygotowane ramiaki pionowe. Przy ich ustawianiu względem ścian, podłogi i wanny należy zwrócić uwagę, aby wanna się nie unosiła (musi stać na własnych nogach). Po ustawieniu ramiaków pionowych dokładnie naprzeciw siebie, wkręca się w nie, oraz w osadzone w ścianie kołki, wkręty do drewna długości 70 do 80 mm. Na dopasowane powierzchnie czterech złączy (czopów i gniazd) nanosi się klej kazeinowy, łączy ramiaki pionowe i poziome oraz dociska je ściskami stolarskimi.

W płycie dolnej wycina się fragment 1210x50 mm. Takie wy profilowanie dolnej krawędzi ułatwia stanie przy wannie i odchylanie zasłony schowka. Po przygotowaniu dzielonej płyty mocuje się do środkowego ramiaka cztery zawiasy splatane krótkie. Skrzydła zawiasów należy łączyć z ramą nierdzewnymi wkrętami, a z odchylaną płytą dolną nierdzewnymi śrubami przechodzącymi przez całą grubość płyty; również podkładki i nakrętki muszą być nierdzewne. Montaż obudowy kończy trwałe przymocowanie, nierdzewnymi wkrętami do drewna, płyty górnej (przykrywającej między innymi skrzydła zawiasów na środkowej listwie) do wszystkich boków ramy.

Przy obudowywaniu wanny z dwóch stron (również na krótszym boku) dwa ramiaki pionowe mocuje się do ścian wzajemnie prostopadłych, trzeci, narożny utrzymują w pożądanej pozycji połączone z nim ramiaki poziome. Do mniejszej ramy mocuje się wkrętami do drewna jednolitą płytę o wymiarach 680x590x5 mm.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na stronie Adaś Meble. Informujemy tutaj jak zadbać o meble z drewna oraz oklejane drewnem. Będziemy zajmować się szeroko pojętą tematyką mebli drewnianych i mebli dla dzieci, a także np. mebli biurowych czy mebli ogrodowych wykonanych z drewna. Oprócz konserwacji mebli zajmiemy się także tematyką budowy mebli, bezpieczeństwem podczas prac w domowym warsztacie i innymi okołowarsztatowymi sprawami. Możesz także samodzielnie redagować tę stronę, jeśli masz ochotę coś dodać, zgłoś to przez formularz kontaktowy, jeśli informacje będą ciekawe, to na pewno zostaną opublikowane na tej stronie! Zapraszamy do współredagowania portalu Adaś Meble razem z nami!